Något av det bästa vi vet är när det kommer en beställning här på Get a Newsletter, det ger oss feedback på att vi gör saker och ting rätt. Vad det också gör är att det ger en inkomst, något som är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta leverera den höga kvalitet vi ser som ett måste.
Att hjälpa oss att få fler kunder och därmed större inkomster ska löna sig! Det är därför vi har haft ett partnerprogram på adtum.com. Vi har dock inte varit riktigt nöjda över enkelheten och din ersättningen kunde ha varit bättre. Ordnar du kunder till oss vill vi självklart vara så givmilda vi kan.
Enklare gränssnitt och bättre ersättning var ett måste!
Från och med nu hittar du partnerprogrammet inne i verktyget – enkelt och rakt på precis som det ska vara. Ersättningen höjer vi från 140 kr i engångsprovision till 20 % löpande på samtliga nyhetsbrevskonton, dvs. du får en kickback så länge kunden stannar hos oss.
Ersättningsnivåer
Händelse | Provision |
---|---|
Besökare registrar sig kostnadsfritt | 1 kr |
Nyhetsbrevskonto | 20 % löpande |
Räkneexempel
Du har en länk till Get a Newsletter på din hemsida, Kalle klickar på den och registrerar ett gratiskonto [1] och testar verktyget. Efter ett tag (vanligtvis någon vecka) bestämmer sig Kalle för att uppgradera sitt konto till Bronze och betalar 948 kr + moms [2]. Kalle använder Get a Newsletter för fullt och efter ett år är det dags att förnya abonnemanget, Kalle betalar glatt 948 kr + moms [3] för ytterligare ett år.
- Du får 1 kr i provision.
- Du får 20% av 948 kr i provision = 189,60 kr
- Du får 20% av 948 kr i provision = 189,60 kr
På två år har du alltså fått 380,20 kr och du kommer att fortsätta få in pengar så länge Kalle stannar kvar hos oss på Get a Newsletter. Kan det bli bättre?
Hur når jag ut på bästa sätt?
Har du en hemsida eller blogg rekommenderar jag att du lägger upp en annons för Get a Newsletter, antingen en grafisk annons eller en länk.
Men mest effektivt är om du mailar till alla dina bekanta och tipsar om Get a Newsletter, i mailet länkar du till Get a Newsletter via länken du hittar under ”Annonser och länkar”.
Tipsa gärna också via Facebook, Twitter och andra nätverk du kan nå ut i. Ju fler du tipsar desto mer kan du få i provison.
Tänk på att alltid använda din unika länk som du hittar under ”Annonser och länkar” för att du ska kunna få din provision.
Avtalsändring
I samband med att vi lanserar partnerprogrammet integrerat i Get a Newsletter var vi tvungna att uppdatera villkoren för verktyget.
För alla nya användare gäller de nya villkoren, övriga användare kan (om så önskas) fortsätta under de gamla villkoren fram till 2009-12-11 i enighet med meddelandeplikten som finns inskriven i villkoren.
Lämna ett svar