• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer
Get a Newsletter

Get a Newsletter

Email marketing made simple

  • Funktioner
  • Priser
  • Blogg
  • Kontakt
  • Logga in
  • Starta gratiskonto
  • Engelska
  • Svenska

Nyhetsbrev och reklam – så säger lagen

Martin Zimmerman · maj 22, 2008

Den 1 april 2004 ändrades den svenska marknadsföringslagen, vilket bland annat medför att det från och med nu är förbjudet att skicka reklam via automatiska uppringningar, fax, e-post, SMS eller MMS till privatpersoner och enskilda firmor  – utan deras tillåtelse.

Finns det redan en relation mellan företaget och mottagaren, är det tillåtet att skicka reklam under förutsättning:

  • Att mottagaren inte aktivt tackat nej till reklam.
  • Att reklamen i sig gäller produkter eller tjänster som är snarlika de tidigare
    köpta tjänsterna.
  • Att mottagaren enkelt kan avsluta prenumerationen.
  • Att det finns en tydlig avsändare för nyhetsbrevet.

Det är fortsatt tillåtet att skicka till aktiebolag och andra juridiska personer – även om detta inte är något som Get a Newsletter rekommenderar, eftersom vi anser att man aldrig ska skicka ut reklam om inte mottagaren specifikt ber om det. Detta då det skadar ditt varumärke och även påverkar dina affärer negativt över tid. Här kan du läsa om hur det gick för Axfood när de gjorde ett utskick utan att först be om lov.

Läs också gärna mer om vilka regler som gäller på Konsumentverkets hemsida och SWEDMA, Branschorganisationen för direktmarknadsföring.

Marknadsföringslagen på film
Har du några minuter över? Läs gärna också: 

Den här artikeln uppdaterades senast 2019-03-05


Så skaffar du fler prenumeranter till ditt nyhetsbrev
Ladda ner gratis handbok som ger dig tips på hur du samlar in prenumeranter

E-postmarknadsföring EU-direktiv, kundförhållande, marknadsföringslagen, nyhetsbrev, prenumeration, reklam, spam

Senaste nytt i din inkorg

Fyll i din e-postadress för att få tips och råd om hur ditt företag kan växa och sälja mer via nyhetsbrev.

Reader Interactions

Comments

  1. Anders Jönsson says

    maj 22, 2008 at 4:57 e m

    Jag driver en enskild firma och får mer och mer s.k. nyhetsbrev till min adress utan att skriva upp mig. Vad kan jag göra för att jag inte ska råka ut för all skräppost??

    Svara
  2. Jörgen says

    oktober 16, 2008 at 2:17 e m

    Anders:
    Det du bör göra är att ta kontakt med det webbhotell som spammaren använder och informera om deras kunds beteende, eftersom i princip alla webbhotell har noll tolerans mot spam så kommer de att vidta åtgärder.

    För att se vilket webbhotell de använder, gör på följande vis:
    Start > Kör > skriv ”cmd” > skriv ”ping ” > Kopiera den numeriska adressen (xxx.xxx.xxx.xxx) som kommer upp.

    Gå in på adressen http://www.ripe.net och ange detta nummer så kommer kontaktinformation upp för den leverantör som sidan använder sig av. Maila deras abuse avdelning.

    Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Kom igång gratis

Starta ett gratiskonto och få fri tillgång till tjänsten – villkorslöst utan kostnader.
Get a Newsletter är användarvänligt och enkelt att lära sig.

Starta gratiskonto

Footer

Huvudmeny

  • Hem
  • Funktioner
  • Priser
  • Blogg
  • Kontakta oss

Företaget

  • FAQ
  • Kunder
  • Om oss
  • Karriär
  • Kunskap

Bli delaktig

  • Samarbete
  • Affiliate
  • Integration
  • Partner

Senaste nytt i din inkorg

Fyll i din e-postadress för att få tips och råd om hur ditt företag kan växa och sälja mer via nyhetsbrev.

getanewsletter

Copyright © 2020 · Get a Newsletter

Följ oss i sociala medier

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube