Nu går det äntligen att ha flera uppgifter för dina kontakter. Vi har nämligen lagt till funktionen attribut i nyhetsbrevsverktyget.
Det innebär att du kan skapa egna fält för dina kontakter, som t.ex. företag, mobilnr etc. Valet är helt enkelt ditt.
Hur lägger jag till attribut / fält?
Du hittar attributinställningarna under verktyg när du är inne på kontaktlistan, klicka där så kommer du till överblicken över dina attribut.
Vid överblicken kan du lägga till, redigera och ta bort attribut.
När du lägger till ett attribut, anger du endast namnet för det. Dvs. det du vill kalla det extra fältet, som t.ex. Företag, Telefonnummer eller Adress.
Hur får jag in uppgifterna på kontakterna?
I samband när du lägger till eller redigerar en kontakt kan du lägga till uppgifterna för dina extra fält/attribut precis som när du fyller i för- och efternamn, se bild nedan.
Det går även att lägga till uppgifterna direkt när du gör en import, du kopplar då fälten precis som vanligt. Enda skillnaden är att du har ett par extra fält (beroende på om du har lagt till några attribut) utöver e-post, förnamn och efternamn, se bild nedan.
Använd attributen i nyhetsbrevet
En av anledningarna till att ha fler uppgifter för kontakten är att du kan använda dem i ditt nyhetsbrev, t.ex. för att göra det mer personligt.
Lägger till attribut gör du enkelt direkt i editorn. I verktygsfältet hittar du knappen ”Infoga attribut”, se bild nedan.
När du klickar på ”Infoga attribut” får du upp en lista med tillgängliga attribut, klicka på ”Lägg till” vid det attribut du vill infoga och det läggs med en kod i nyhetsbrevet.
Denna kod byts ut mot kontaktens uppgift för det fältet. Skulle någon kontakt inte ha uppgifter för en del attribut du har använt tar vi bort koden för den aktuella kontakten.
För dig som redigerar ditt nyhetsbrev utan editor eller skriver textversionen och vill ha tillgång till attributen finns de tillgängliga i snabbhjälpen när du är inne och redigerar ditt nyhetsbrev.
Det var allt om attribut denna gång. Har du några frågor eller funderingar, kontakta oss gärna.
Kalas! Kommer det bli möjligt att välja att visa attribut även i kontakt-/prenumerationslistan och i rapporter? T.ex. bra om man har en lista med medier för pressmeddelanden.
Det kommer att bli fler möjligheter att visa attributen, vi har tankar på att du som användare själv ska kunna ställa in vad som ska visas i exempelvis kontaktlistan. Men det ligger lite längre fram som du kanske förstår 🙂
@Kontorsmagasinet : Ja, det finns absolut med i tankarna men inget vi har planerat in än så länge.
Kommer man att kunna filtrera på dessa attribut, ex skicka ut ett nyhetsbrev med riktad information till en särskild kundgrupp?