Vi har under dagen gjort en uppdatering i vårt verktyg som tyvärr bidragit till att flera funktioner inte fungerar som de ska. Har du upplevt att du inte kan ladda upp eller importera bilder samt att länkar och bilder inte fungerar som de ska när du skickar iväg ditt nyhetsbrev så beror det på uppdateringen. Detta har vi nu åtgärdat problemet och du ska kunna skicka nyhetsbrev på nytt igen med länkar som hamnar på rätt landningssida och bilder som är synliga.
Vi ber om ursäkt för detta och har ni några frågor så tveka inte att kommentera detta inlägg eller skicka oss ett mail till vår support.
Uppdatering 2013-11-21 13:40
Vi verkar fortfarande ha problem i vårt verktyg med länkar och bilder som uteblir eller ersätts med ett frågetecken. Vi arbetar aktivt för att lösa problemet och hoppas på att ha det löst snarast. Vi ber om ursäkt för detta och återkommer så snart vi hittat en lösning.
Uppdatering 2013-11-21 13:50
Nu har vi löst problematiken kring uppdateringen. Detta problem pågick under 30 minuter och det är endast de nyhetsbrev som skickats under denna tid som är utsatta. Upplever du att du inte kan läsa in dina bilder och att du re-directas till vår inloggsida så beror det på att din webbserver har sparat den gamla versionen i casheminnet. Du måste därför in i webbinställningarna och resa casheminnet för att kunna ta del av den nya uppdaterade layouten där bilder och länkar fungerar som de ska. Detta innebär alltså att de nyhetsbrev som skickats ut visas precis som de ska men att de fall där problemet består så handlar det om att man bör radera casheminnet.
Kommentera om ni har några frågor eller funderingar.
Får inte länkningen att funka i mitt nyaste nyhetsbrev. Det jag markerar går ej att länka. Det blir ej blåfärgat. Vad gör jag för fel?
/Henrik
Hej Henrik,
Kan det vara så att du använder Internet Explorer som webbläsare? Om ja så skulle jag råda dig att använda en annan webbläsare tillfälligtvis. Det verkar som att vissa delar av vår blockeditor inte är kompatibel med Internet Explorer men vi jobbar på detta och återkommer med en lösning så snart vi bara kan.
Bästa hälsningar,
Samira Youkhanna