Kl. 08.00 imorse lanserade vi en helt ny webbplats. Den tidigare hemsidan var minst sagt utdaterad och hade sett sina bästa dagar och därför känns det extra roligt att presentera vårt nya ansikte utåt!
Webben är numera en rörlig plats och det är svårt att förutspå med vilken utrustning dina besökare når din webbplats. Därför har även vi hängt med i trenderna och använder oss av så kallad responsiv design på hemsidan. Det betyder att webbplatsen är byggd enligt vissa proportioner och styrs med hjälp av ett procentbaserat ramverk istället för fasta mått. Detta medför att sidan skalar om sig och fungerar lika bra på TV:n i vardagsrummet som i mobilen. Prova dig fram, förstora eller förminska webbläsarfönstret och se hur webbplatsen anpassar sig efter storleken på webbläsarfönstret.
Vi har lagt stor fokus på att förbättra läsbarheten på sidan. Med större brödtext och högre radavstånd tror vi att texterna kommer att locka till läsning och vara lättare att ta in, något som framför allt syns tydligt i bloggen.
En annan del vi har fokuserat på är att lyfta fram själva verktyget på hemsidan. Vi har skapat en ny sida som vi kallar Funktioner där vi samlat ihop den nödvändigaste informationen gällande verktyget. Målet med sidan är att ge våra besökare en tydligare blick över vad verktyget har att ge.
För att besökare enklare ska kunna nå våra olika kanaler för stöd och support har vi skapat en sida där vi samlat ihop alla sätt på ett ställe. Sidan hittas under Hjälp i menyn och är tänkt att fungera som en utgångspunkt när det är något våra nuvarande eller potentiella användare undrar över.
Vi är väldigt nöjda med den nya hemsidan och hoppas verkligen att ni gillar den! Kom gärna med feedback i kommentarsfältet eller släng iväg ett mail till support@getanewsletter.com!
Congrats on the website!
It looks awesome!
Fräsch uppdatering! Kan med gott samvete fortsätta rekommendera er framför t.ex. MailChimp 🙂
Jag tycker att det här ser fantastiskt bra ut! Bra jobbat!